Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Členské číslo:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Sutinový IMZ - Stonava

Sutinový IMZ pro atestované kynology a pro ty, kteří mají podanou přihlášku k atestům proběhl v termínu 15.-19.5.2024 na dole 9.května za účasti 4 psovodů a 3 figurantů ze SZBK ČR a Karla Šplíchala, zástupce výcvikové komise pro praxi / sutiny, člena pracovní skupiny sutiny Odborné kynologické komise GŘ HZS ČR:


Sutinový IMZ - Stonava
Autor: Karel Šplíchal / L.Dlouhá | Datum: 23.5.2024 - 00:00 | Zhlédnuto: 448x

IMZ pro kynology se psy předurčenými pro záchranné a vyhledávací práce v sutinovém vyhledávání (a pro ty, kterým chybí už jen kousek cesty, ale mají podanou přihlášku na atesty).

Co je to IMZ? IMZ je instrukčně metodické zaměstnání. Jeho cílem není trénink dovedností, ale jejich zdokonalování a zároveň snaha identifikovat chyby, které se mohou projevit při zásahu. IMZ není pohodový trénink, protože by kynologům nic nepřinesl. Mnoho kynologů i psů si sáhlo na své limity.

IMZ probíhal ve dnech 15. 5. – 19. 5. 2024 na bývalém dole 9. květen ve Stonavě (Karviná) ve spolupráci se Záchranným útvarem HZS ČR, který v rámci prověřovacího cvičení vystavěl a provozoval tábor. Tento tábor během celého IMZ sloužil jako zázemí odpovídající reálnému nasazení v zahraničí. Děkujeme ZÚ HZS ČR za podporu během celého IMZ.

Velkým přínosem bylo, že sutiny se měnily před očima. V objektu probíhala rozsáhlá demolice, takže podmínky odpovídaly reálnému nasazení. Bohužel, pro celý organizační tým to bylo pět velmi náročných dnů, protože jsme museli připravovat nasazení až podle aktuální situace na místě.

Zpestřením byl transport kynologů na korbě nákladních aut, využití lezecké techniky ve spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a společně strávený čas v ubytovacích stanech.

Naše organizace na tomto IMZ obsadila, mimo kynologů, také 3 místa pro figuranty. Vedoucí všech brigád byli informováni o této možnosti, ale nakonec ji využili pouze tři figuranti. Ono těch míst o moc víc nebylo, protože bylo potřeba podělit všechny organizace v OKK, ale jsem trochu zklamaný z takového nezájmu. Když jsem se před lety připravoval na atesty, dělal jsem vše pro to, abych se na podobné situace dostal a získal zkušenosti, protože „zkušenost je nepřenosná“ a co nezažijete, vám nikdo vyprávěním nenaleje do hlavy.

Proto začnu nejdříve hodnocením od figuranta:

„Každý určitě přemýšlí, jestli stojí za to jet na čtyřdenní akci, když si musí vzít dovolenou a nechat svého čtyřnohého parťáka doma. Také jsem chvilku přemýšlela, jestli jet, ale nakonec jsem moc ráda, že mi bylo umožněno zúčastnit se IMZ. Ubytování bylo ve velkých nafukovacích hasičských stanech, rozdělených na dámské a pánské. Zajištěné byly TOITOIky a nechyběly ani kontejnery se sprchami. Sutina na místě byla neuvěřitelně reálná, až děsivá, protože pár metrů od vás bourali jinou část a celý barák se otřásal, což byl prostě nepopsatelný zážitek, který vás vtáhl do reálné situace.

Jet na takovou akci jako figurant má své výhody. Máte možnost vidět několik týmů, které se sjely z celé České republiky, a nejsou to jen psovodi ze SZBK ČR, ale i z mnoha dalších organizací. Můžete nahlédnout pod pokličku reálného zásahu a sledovat, jak vše probíhá krok za krokem.

Figurantů sice nebylo mnoho, ale i tak jsme měli velkou možnost sledovat práci psovodů, což je pro mě velmi přínosné. Myslím si, že když člověk ví, kde jsou schovaní figuranti a vidí reakce psa a poté psovoda, může se do budoucna lépe naučit číst svého psa a poučit se z chyb ostatních. Každý psovod musel mít psa ve stanu v kenelce. Proběhlo spoustu teoretických i názorných ukázek, například jak psa bezpečně sundat z větší výšky, třeba z Tatry, protože zde proběhla i přeprava psovodů.

Velmi zábavné bylo, když každý psovod i figurant měl napsat, kolik a jakých povelů používá na sutině. Dostali jsme se na vysoké číslo, cca kolem 14 povelů. Během soupisu jsem ani nevěřila, že bych se na takové číslo vůbec mohla dostat.

Nakonec nechybělo ani vyhodnocení jednotlivých týmů, jak pracovaly, co udělaly dobře, popřípadě jaké měly nedostatky a v čem se zlepšit.

 

Pro mě bylo cvičení velmi přínosné. Člověk poznal spoustu nových lidí a názorů na to, jak cvičit. Psovodům, kteří se chtějí věnovat praktickému sutinovému vyhledávání, bych určitě doporučila nejdřív jet na akci jako figurant a poté, pokud budou mít to štěstí, se zúčastnit IMZ pro začátečníky, kam bych se také chtěla dostat.“

Veronika Taterová, ZBK Středočeského kraje

Slovy psovoda:

„Díky přihlášce k sutinovým atestům jsme dostali s kolegou P. Běhanem příležitost účastnit se sutinového IMZ.

Nejenže jsme mohli nasávat zkušenosti a poznatky od těch, kteří jsou v této oblasti již opravdovými esy, ale mohli jsme cvičit na sutinách, ke kterým se za standardních situací nikdy nedostaneme a které každým dnem měnily svou podobu i obtížnost.

Zaměření tohoto instrukčně metodického zaměstnání bylo vedeno zejména k osvojení si správného a bezpečného chování při práci na sutině, komunikaci s ostatními nasazenými psovody a jejich velitelem. Přidanou hodnotou bylo získání zkušeností psů se stresem a nekomfortem. Odpočinek psů i účastníků probíhal v mobilním zázemí HZS ČR.

Celé čtyři dny probíhaly jednotlivé práce v týmech. Na sutině se stále pohybovaly bourací stroje i osoby, což více přibližovalo situaci skutečnému nasazení. Zaměstnání bylo rozděleno do několika bloků, které měly navodit obtížné situace při reálných zásazích.

Byla to skvělá zkušenost, kterou jsme si ve společnosti ostatních opravdu užili a ze které jsme získali další poznatky nejen o svých dovednostech a nedostatcích, ale i o připravenosti našich psů.“

Hana Habrová, ZBK Vysočina

Za Výcvikovou komisi SZBK ČR Karel Šplíchal, zástupce výcvikové komise pro praxi / sutiny, člen pracovní skupiny sutiny Odborné kynologické komise GŘ HZS ČR

Foto: ZÚ HZS ČR, Karel Šplíchal


Akce s článkem
Doporučit známému
Vytisknout článek
Aktuální informace
průběžné informace a zpravodajství v události na FB
Zveme vás ke sledování události a hlavně k fandění české reprezentaci - již ve středu se začíná losováním a večer slavnostním zahájením
10.6.2024 19:55

... přejít na aktuality